12.sınıf plan

                      


=====BAŞADÖN======================================







=======BAŞADÖN==================================

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 1.hafta (5-9 Şubat 2018):

Ders saati: 1

Kazanımlar: D.2. Ülkemizdeki güncel, popüler müziğin gelişim süreci içinde, farklı dönemlere ait bestecilere, yorumculara ve eserlerine örnekler verir.

Konular : *Ülkemizdeki güncel müzik türleri.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

 

Etkinlik örnekleri : *Ülkemizde 1960’lı yıllardan tango ile başlayıp günümüze kadar gelen güncel, popüler müziğin gelişim süreci öğrenciler tarafından araştırılıp, bestecileri, yorumcuları ve eserleri ile ilgili poster, fotoğraf, resim, afiş, dergi, ses ve görüntü kayıtlarıyla sunum yapmaları istenir.

 

Açıklamalar: *F. Ebcioğlu, Moğollar, E. Büyükburç, E. Koray, C. Karaca, F. Kızılok, B. Manço, Nilüfer, S. Aksu, MFÖ., A. Pekkan, O. Gencebay vb.ile ilgili bilgi verilmelidir.

 

Öğrenme öğretme süreci :

ÜLKEMİZDEKİ MÜZİK TÜRLERİ

Binlerce yıllık bir geçmişi olan müzik kendi içinde onlarca türe ayrılmış durumdadır. Dinleyicinin zevkine ya da müzik adamının isteğine göre değişiklik gösteren bu türlerde en önemli seçicilik kuşkusuz ki müziğin yapıldığı ortamdır.

Türkiye'de Osmanlıya dayanan müzik kültüründe şu anda en çok yapılan müzikler aşağıda listelendiği gibidir.

Klasik Türk Müziği: Kökleri 10’uncu yüzyıla dayanan makamlar ve usuller üzerine kurulu müzik türüdür. Türkiye’de en çok dinlenen müziktir.

Türk Halk Müziği: Kökeni Klasik Türk Müziği kadar eskiye dayanmaktadır. Günümüzde 2. Sırada en çok dinlenen müziktir.

Fantezi Müzik: 20 yy. da ortaya çıkan Klasik Türk Müziğinin kalıplarından sıyrılarak yapılan müzik türüdür.

Pop Müzik: Alaturka kalıpların üzerine modern ezgilerle oluşturulan müziktir. Türkiye de ilk temsilcisi Modern Folk Üçlüsüdür.

Rock Müzik: 1960 yıllarda Anadolu Rock olarak ortaya çıktıktan sonra 90'lı yıllarda orijinal kimliğine kavuşmuştur.

Mehter: Dünyanın 2. Orkestrası olarak kabul edilir. (1. Roma İmparatorluğunda) Osmanlı devrinde özellikle savaşlarda kullanılırdı. Günümüzde özelliği kalmamıştır.

Tasavvuf Müziği: Türk Müziği formlarında ancak dini konularda yapılan müzik türüdür.

Caz: Dünyada 1900'lü yılların başında ortaya çıkmış Türkiye de kendini gösterememiştir. İlhami Gencer ve Ayten Alpman caz denemeleri yapmıştır.

R&B: Afrika kökenli siyahilerin başlattığı akımdır. Hadise, Atiye gibi isimler şarkılarında benzer formlar kullanmaktadırlar.

Bu türler dışında daha azınlıkta olmakla beraber Kanto, Elektro Müzik, Rap, Folk, Rock and Roll, Blues, Disko, Hip Hop, Tango ve Metal türlerinde de çalışmalar yapılmaktadır.

 

Değerlendirme : Konu ile ilgili sorular.

 

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 
=======BAŞADÖN==================================

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 2.hafta (12-16 Şubat 2018):

Ders saati: 1

Kazanımlar: D.3. Türk müziği tarihi Cumhuriyet Dönemi bestecilerini, eserlerini ve bestecilerin Türk müziğine katkılarını yorumlar.

Konular : *Türk müziği tarihi.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden, Türk müziği tarihi Cumhuriyet Dönemi bestecileri ile ilgili araştırma yaparak (biyografileri, fotoğrafları, resimleri vb. materyaller) ülkemiz müziğine katkılarını sınıfta paylaşmaları istenir. Öğrencilerin bu dönem bestecilerimizin eserlerinden arşiv oluşturması istenir.

Açıklamalar: *Türk Beşleri, E Zeki Ün, O Zeki Üngör, F Tüzün, H B Yönetken, M Sun, S Egüz vb. hakkında bilgi verilmelidir.

 

Öğrenme öğretme süreci :

TÜRK MÜZİĞİ TARİHİ VE DÖNEMLERİ

Yazan : Çetin Körükçü

Türklerin tarih sahnesine çıktığı ilk devirlerden günümüze kadar müzikle olan ilişkilerini ele alan Türk müziği tarihi, bu güne kadar detaylarıyla ele alınabilmiş bir bilim alanı değildir. Tarihin yazıyla başladığı göz önüne alındığında, Türklerin yazılı belgelerle kendilerini ifade ettikleri dönem Türk tarihinin yalnızca son 1500 yıllık kesitini içerir. Bundan önceki dönemlere ait Türk medeniyetine ilişkin kaynaklar maalesef elimizde bulunmamaktadır. Bu da gerek Türk tarihine, gerekse Türk kültür ve sanatına ilişkin verilerimizin son derece kısıtlı olduğu anlamına gelmektedir. Türk müziğini yazıya dayanmaksızın açıklamanın güçlüğünü, kaynakların kısıtlı olmasını bir an an için göz ardı etsek bile, bunlar kadar önemli başka sorunları da burada belirtmemiz yararlı olacaktır. Türkler çok geniş bir coğrafyada, çok çeşitli devletleri kuran veya bünyesinde yaşayan, birbirinden farklı hayat tarzları olan büyük bir millettir. Türk müziği tarihi denildiğinde aslında hangi Türk Boyu’nun hangi dönemine ait müziğini anlamamız gerektiği de ayrıca önemli bir sorudur. Türk müziğinin yazılı kaynaklara dayanılarak anlaşılmaya çalışılan son sekiz yüz yıllık kesitine bakılarak daha önceki dönemlere ışık tutmamız hayli zor görünüyor.

Ancak tüm bu zorlukların yanı sıra, bazı Çin kaynakları, eski Uygurlar’ın ve Hatay (Hıtay, Kutay) Türkleri’nin müziklerine ilişkin ilk bilgileri -kısıtlı da olsa- bizlere ulaştırmaktadır. Bununla birlikte İç Asya’da yapılan bazı arkeolojik kazılarda elde edilen bulgular, Hunlar’da, Göktürkler’de ve Uygurlar’da gelişmiş bir müzik kültürünün varlığını haber vermektedir.  Bu müzik kültüründe, çeşitli enstrümanlar, özgün bir nota sistemi ve geniş bir müzik repertuarı olduğu bilinmektedir. Türk tarihine ilişkin araştırmalar geliştikçe Türk müziği hakkındaki bilgilerimiz de gelişecektir. Bugün Türkiye’de yaşayan Türk müziği geleneğinin kökleri hakkında çok şey söylenebilirse de bunu Asya’daki köklerle birlikte anmak ve Anadolu’daki etkileşimleri de dikkate almak zorunluluğu vardır. Dolayısıyla Türk müziği denilince akla, dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmış Türk topluluklarının özgün müzik kültürleri gelir ki bu da çoğunlukla birbirinde farklı karakterler gösteren müziklerdir. Müziği yapan ve uygulayan kişilerin daha ayrılmadığı, geleneksel seslerin o günün yaşantısı içinde yeniden üretildiği eski çağlarda, müziğin kutsal bir unsur olduğu düşünülmekteydi. Doğadaki seslerin birbirinin peşi sıra eklenmesiyle meydana getirilen bu sesler bütününe sihirli oldukları düşüncesiyle özel anlamlar yüklüyorlardı ve bu müzikleri ancak özel kişilerin icra etmesi söz konusuydu. Kam, Baksı, Ozan gibi din adamı, toplumsal önder, büyücü, şair gibi vasıfları bünyesinde barındıran bu kişiler aynı zamanda müzisyendiler. Müziğin sosyal işlevinin yanı sıra, dinsel işlevi de bu kişiler tarafından sağlanıyor ve uygulanıyordu. Dolayısıyla din ve sosyal hayatın bütünü aynı müzikle betimleniyor, benzer sesler bu hayatın müziğini ortaya koyuyordu.

Türkler Ön Asya’ya gelene kadar göçebe bir toplum yapısına sahip olduklarından, müzik icrasında kullandıkları çalgılar daima kolay taşınabilen nitelikte çalgılar olmuştur. Müziklerindeki ses sistemi de buna paralel olarak kurgulanmıştır ve tamamıyla doğal sesleri içerir. Seslerin eğitim sürecinden geçen ve özgün bir bilinçle düzenlendiği ses sistemleri ilk dönemlerde kullanılmamakta idi. Ancak hemen belirtilmesi gereken husus şudur ki, Türk müziği denildiğinde akla gelen bazı özellikler vardır. Bunlardan birisi Türk müziğinin ağırlıklı olarak söz eşliğinde kullanılan bir müzik olmasıdır. Hatta bazı müzikologlar Türk müziğini sözel bir müzik olarak nitelerler. Edebiyat ve müziğin birbirinin ayrılmaz parçası olması söze yüklenen misyonla ilişkilidir. Türkler yazılı olmayan dönemde dahi büyük bir sözlü edebiyat geliştirmişlerdi. Bu geleneğin izlerini  destani döneme kadar götürmek mümkündür. Sosyal hayatın tüm kesitlerinden izleri, felsefi, pastoral, didaktik örnekleri içeren bu edebiyat, Türklerin söze yüklediği misyon ve söze verdikleri önemin bir sonucudur. Böylesine gelişkin bir söz dağarcığının, toplumsal bütünlüğün sağlanması, geleneğin nesiller arasındaki bir bağ  sağlanması için kullanılması muazzam bir repertuarı da beraberinde getirmiştir. Müziği söze eşlik eden ve onun daha etkili daha anlaşılır kılmak için bir araş olarak kullanıldığı da bir vakıadır.

Çalgısal repertuar bu müziğin içinde son derece önemli ancak küçük bir bölümü oluşturur. İkinci önemli husus, tarihin bilebildiğimiz dönemleri içinde yer alan Türk müziğinin makamsal bir müzik olduğudur. Bu makam sistemi bugün  kullanılan makam sisteminden zaman zaman farklılıklar gösterdiği bilinmektedir. Örneğin Asya’da –bugün hâlâ var olan- kullanılan müzik sistemi Pentatonik (Beş Sesli) müzik sistemidir. Ön Asya’ya , Anadolu ve Balkanlara gidildikçe bu sistem yerini makamsal müziğe bırakmıştır. Türk müziğinin tarihsel seyrini böylesi bir kısa özetle vermek aslında yeterli olmamakla beraber, türlerin kendi gelişimlerini ve Türk müziği içinde konumlarını ilgili kısımlarda (Türk müziğinde Türler) bulmak mümkündür. Aşağıda verilen geniş periyotlar, türler kısmında daha özele inilerek ele alınacak böylelikle Türk müziği tarihine bütüncül olarak ve panaromik yaklaşım sağlanacaktır. 
Tüm bu söylediklerimizin ardından genel hatlarıyla bakıldığında Türk müziğinin tarih içerisindeki seyri üç ana dönemde incelenebilir:

A) İslamiyetten önceki Türk müziği
B) İslamiyetten sonraki Türk Müziği
C) Cumhuriyetle başlayan çağdaş Türk müziği

 

Değerlendirme : Konuyla ilgili sorular

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 


=======BAŞADÖN==================================

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 3.hafta (19-23 Şubat 2018):

Ders saati: 1

Kazanımlar: D.5. Dünyanın değişik bölgelerindeki halk müziği çalgılarını Türk müziği çalgılarıyla ilişkilendirir.

Konular : *Müziğimizin dünyanın diğer bölge müzikleriyle benzerlikleri.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden gruplara ayrılarak dünyanın değişik bölgelerinde kullanılan etnik çalgıları  araştırıp sunum yapmaları   ve  Türk  müziği   çalgılarıyla   benzerliklerini (tulum-gayda, lavta-ud vb.) ilişkilendirmeleri istenir.

Açıklamalar: *Bu çalgıların fotoğraflarından, resimlerinden, ses ve görüntü kayıtlarından yaralanılmalıdır.

 

⇒ Öğrenme öğretme süreci :

Türk Musikisinde de Batı Müziği gibi 8 nota vardır ve 2 tam 1 yarım 3 tam 1 yarım sesten oluşur. Onlardaki diyez ve bemoller bizde de var ve aynıdır. Bunlar ses sistemimizdeki genel benzerliklerdir.

Farklılıklar
Türk Musikisi onlardaki ve bizdeki aynı olan 8 notayı onlar gibi 12 eşit parçaya değil, birbirinden farklı eşit olmayan 24 parçaya bölmüştür.

Batı Musikisi 1 tam ses arasını 2 eşit parçaya bölerken, Türk Musikisi 9 parçaya bölüyor ve bu her parça koma adı verilen perdeleri meydana getiriyor. Batı Müziğinin 2, 3 ve 4 zamanlı 3 temel usül karşısında 80 adet usulümüz vardır, bu önemli ayrımdır.

Türk Musikisi müzik içerisinde birbirinden farklı işaretler arttırmış, Batı Müziği ise bir musiki içerisindeki işaretlerin tekrarını arttırmıştır. Yani o işaretleri çeşitli enstrümanlarla tekrarlamak suretiyle bir melodik zenginliği ve bir ifade gücünü arttırmıştır. İkisi arasındaki temel fark budur.

Başka bir örnekle ifade etmek gerekirse; Çok Sesli Batı Musikisi bir heykele benzer. Dar bir taban üzerine üst üste seslerin yükselmesiyle meydana getirilmiş üç boyutlu bir heykeldir. Buna karşılık Türk Musikisi ise tek satır üzerine çeşitli renkli mozaiklerle yayılmış bir mozaiğe benzer. İkisi de kendi içerisinde güzeldir. Aslında bu iki müzik türünü kendi içerisinde bu şekilde kıyaslamak yanlıştır.

Türk Musikisindeki temel işaretlerin yani perdelerin ve seslerin esasen fazla olması tek seslilik içinde çok renklilik sağlamasını mümkün kılmış ve böylece tek sesli ama çok makamlı Türk Musikisi ortaya çıkmıştır. Batı musikisinde ise mesele az sayıdaki işaretin bir musiki cümlesi içerisinde çeşitli enstrümanlarla tekrar yolu ile halledilmiş bulunmaktadır. Böylece çok seslilik Batı musikisi için bir zorunluluktur.

Türk Müziğindeki malzeme zenginliğinden armoni vb. kavramlara ihtiyaç duyulmamış, en az 2 porte kullanmak zorunda olan Batı Müziği aksine sadece 1 porte üzerine yazılabildiği için, bütün doğu müzikleri gibi tek portelidir, ama asla tek sesli değildir.

Yarım ses ve Komaya gelince; Batı Müziğinde Koma kavramı olmadığı için bizim bastığımız Koma perdeleri bazı Batı Müzikçiler tarafından Detone ses diye adlandırılır. Aslında onlara hak veriyorum çünkü onlarda yok.


⇒ Değerlendirme : Konuyla ilgili sorular.

⇒ Sonuç : [ ] Konu işlendi. 



=======BAŞADÖN==================================

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 4.hafta (26 Şubat- 2 Mart 2018):

Ders saati: 1

Kazanımlar: D.5. Dünyanın değişik bölgelerindeki halk müziği çalgılarını Türk müziği çalgılarıyla ilişkilendirir.

Konular : *Müziğimizin dünyanın diğer bölge müzikleriyle benzerlikleri.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden gruplara ayrılarak dünyanın değişik bölgelerinde kullanılan etnik çalgıları  araştırıp sunum yapmaları   ve  Türk  müziği   çalgılarıyla   benzerliklerini (tulum-gayda, lavta-ud vb.) ilişkilendirmeleri istenir.

Açıklamalar: *Bu çalgıların fotoğraflarından, resimlerinden, ses ve görüntü kayıtlarından yaralanılmalıdır.

 

⇒ Öğrenme öğretme süreci :

Türk Musikisinde de Batı Müziği gibi 8 nota vardır ve 2 tam 1 yarım 3 tam 1 yarım sesten oluşur. Onlardaki diyez ve bemoller bizde de var ve aynıdır. Bunlar ses sistemimizdeki genel benzerliklerdir.

Farklılıklar
Türk Musikisi onlardaki ve bizdeki aynı olan 8 notayı onlar gibi 12 eşit parçaya değil, birbirinden farklı eşit olmayan 24 parçaya bölmüştür.

Batı Musikisi 1 tam ses arasını 2 eşit parçaya bölerken, Türk Musikisi 9 parçaya bölüyor ve bu her parça koma adı verilen perdeleri meydana getiriyor. Batı Müziğinin 2, 3 ve 4 zamanlı 3 temel usül karşısında 80 adet usulümüz vardır, bu önemli ayrımdır.

Türk Musikisi müzik içerisinde birbirinden farklı işaretler arttırmış, Batı Müziği ise bir musiki içerisindeki işaretlerin tekrarını arttırmıştır. Yani o işaretleri çeşitli enstrümanlarla tekrarlamak suretiyle bir melodik zenginliği ve bir ifade gücünü arttırmıştır. İkisi arasındaki temel fark budur.

Başka bir örnekle ifade etmek gerekirse; Çok Sesli Batı Musikisi bir heykele benzer. Dar bir taban üzerine üst üste seslerin yükselmesiyle meydana getirilmiş üç boyutlu bir heykeldir. Buna karşılık Türk Musikisi ise tek satır üzerine çeşitli renkli mozaiklerle yayılmış bir mozaiğe benzer. İkisi de kendi içerisinde güzeldir. Aslında bu iki müzik türünü kendi içerisinde bu şekilde kıyaslamak yanlıştır.

Türk Musikisindeki temel işaretlerin yani perdelerin ve seslerin esasen fazla olması tek seslilik içinde çok renklilik sağlamasını mümkün kılmış ve böylece tek sesli ama çok makamlı Türk Musikisi ortaya çıkmıştır. Batı musikisinde ise mesele az sayıdaki işaretin bir musiki cümlesi içerisinde çeşitli enstrümanlarla tekrar yolu ile halledilmiş bulunmaktadır. Böylece çok seslilik Batı musikisi için bir zorunluluktur.

Türk Müziğindeki malzeme zenginliğinden armoni vb. kavramlara ihtiyaç duyulmamış, en az 2 porte kullanmak zorunda olan Batı Müziği aksine sadece 1 porte üzerine yazılabildiği için, bütün doğu müzikleri gibi tek portelidir, ama asla tek sesli değildir.

Yarım ses ve Komaya gelince; Batı Müziğinde Koma kavramı olmadığı için bizim bastığımız Koma perdeleri bazı Batı Müzikçiler tarafından Detone ses diye adlandırılır. Aslında onlara hak veriyorum çünkü onlarda yok.


⇒ Değerlendirme : Konuyla ilgili sorular.

⇒ Sonuç : [ ] Konu işlendi. 



=======BAŞADÖN==================================


=======BAŞADÖN=================================== 


Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 1.hafta (16-20 Eylül 2013):

Ders saati: 1

Kazanımlar: Kendi yetenek ve ilgisini tanır Ders işleyişi hakkında bilgi sahibi olur. A.1. İstiklal Marşı’nı yönetir.

Konular : *Öğrencilerle tanışma. Ders işleyişinin anlatılması. *İstiklal marşı .

Öğrenme, öğrt. Yönt. Ve tekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. 
     
Etkinlik örnekleri : *4/4’lük vuruş yaptırılır. İstiklal Marşı’nın eksik ölçüyle başladığı vurgulanır. Öğrencilerden önce toplu olarak daha sonra tek tek İstiklal Marşı’nı yönetmeleri istenir.
    
Açıklamalar: *İstiklal Marşı’nı yönetme çalışmalarında ses kayıtlarından yararlanılmalıdır. 

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 2.hafta (23-27 Eylül 2013)
     
Ders saati: 1 
     
Kazanımlar: A.2. Marşlarımızı anlamlarına uygun seslendirir. 
     
Konular : *Okul marşları dağarcığı. 
    
Öğrenme, öğrt. Yönt. Ve tekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.
     
Etkinlik örnekleri : *Millî birliğimizin ve bütünlüğümüzün önemini vurgulayan marşlarımızdan (19 Mayıs Marşı, Karadeniz Marşı, İzmir Marşı, cumhuriyet marşları, Atatürk marşları vb.) oluşan bir dağarcık hazırlanır. *Öğrencilere notaları ve sözleri yazılmış marşlarla ilgili çalışma yaprakları dağıtılır.    Marşların deşifresi yaptırılır.
     
 Açıklamalar: *Marşlarımızı sözlerine ve ezgilerine dikkat ederek seslendirmeleri sağlanır. 

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 3.hafta (30Eylül-04Ekim 2013)
     
Ders saati: 1 
     
Kazanımlar: A.3. Çok sesli eserleri seslendirir. 
     
Konular : *Müzikte çok seslilik. 
     
Öğrenme, öğrt. Yönt. Ve tekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama. 
     
Etkinlik örnekleri : *Öğrenciler ses sınırlarına ve/veya çalgı gruplarına göre     gruplara  ayrılır.   Çok  sesli   eserlerden  oluşan çalışma   yaprakları   hazırlanarak   her   gruba   dağıtılır. Grupların    ezgileri    öğretmen    tarafından    ayrı    ayrı çalıştırıldıktan sonra birleştirilerek seslendirme etkinlikleri düzenlenir.
     
 Açıklamalar: *Öğretmen, iki, üç ve dört sesli eserlerden örnekler seçebilir.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 4.hafta (07-11 Ekim 2013):
      
Ders saati: 1
      
Kazanımlar: A.4. Türk müziği eserlerini içeren dağarcık oluşturur.
      
Konular : *Türk müziği dağarcığı.
      
Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.
      
Etkinlik örnekleri : *Öğrencilere  Türk  halk  müziğinin   ve  Türk  sanat   müziğinin seçkin örneklerinden oluşan eserlerin nota ve   sözlerinin yazılı olduğu çalışma yaprakları dağıtılır. Bu   eserleri seslendirmeye yönelik çalışmalar yaptırılır.
      
 Açıklamalar: *Seçilen eserler Türk halk müziği, Türk sanat müziği ayak ve makamlarından oluşmalıdır. 

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 5.hafta (14-18 Ekim 2013)
     
Ders saati: 1 
     
Kazanımlar: A.4. Türk müziği eserlerini içeren dağarcık oluşturur. 
     
Konular : *Türk müziği dağarcığı. 
     
Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama. 
    
Etkinlik örnekleri : *Öğrencilere  Türk  halk  müziğinin   ve  Türk  sanat   müziğinin seçkin örneklerinden oluşan eserlerin nota ve   sözlerinin yazılı olduğu çalışma yaprakları dağıtılır. Bu   eserleri seslendirmeye yönelik çalışmalar yaptırılır.
     
 Açıklamalar: *Seçilen eserler Türk halk müziği, Türk sanat müziği ayak ve makamlarından oluşmalıdır. *1.Değerlendirme. 

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 6.hafta (21-25 Ekim 2013)
     
Ders saati: 1 
     
Kazanımlar: 1. Değerlendirme. 
     
Konular : 1. Değerlendirme. 
     
Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *1.Değerlendirme. 
    
Etkinlik örnekleri : *1.Değerlendirme.
     
 Açıklamalar: *1.Değerlendirme. 

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 7.hafta (28 Ekim-01 Kasım 2013)
    
Ders saati: 1 
    
Kazanımlar: D.4. Atatürk’ün Cumhuriyet Döneminde açtığı müzik kurumlarını tanır. 
    
Konular : *29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. *Atatürk ve cumhuriyet dönemi müzik kurumları. 
    
Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama. 
    
Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden Atatürk’ün Cumhuriyet Döneminde açtığı eğitim veren ve seslendirme yapan kurumlardan konservatuvarlar, Musiki Muallim Mektebi, orkestralar, opera ve bale vb. kurumlarını araştırmaları istenir. 
    
 Açıklamalar: *Elde ettikleri fotoğraf, resim, afiş, dergi, ses ve görüntü kayıtlarıyla tanıtmaya yönelik sunum yapmaları istenir. 

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 8.hafta (04-08 Kasım 2013)
    
Ders saati: 1 
    
Kazanımlar: A.5. Türk müziği makamlarını seslendirmekten zevk alır. 
    
Konular : *Türk müziği makamları. 
    
Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama. 
     
Etkinlik örnekleri : *Türk müziği makamlarının (saba, segâh, hüzzam) seçkin eserlerinden örnekler hazırlanarak seslendirme çalışmaları yapılır. Örnek ses kayıtlarından yararlanarak öğretmen   eşliğinde   öğrencilerden   sevdikleri   makam eserlerini seslendirmeleri istenir.
    
 Açıklamalar: *Öğretmen, saba, segâh, hüzzam makamlarının özellikleri hakkında bilgi vermelidir. 

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 9.hafta (11-15 Kasım 2013)
    
Ders saati: 1 
    
Kazanımlar: A.6. Atatürk’ün sevdiği şarkıları ve türküleri seslendirir. 
    
Konular : *10 Kasım Atatürk’ün ölüm yıldönümü. *Atatürk ve müzik. 
    
Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama. 
   
Etkinlik örnekleri : *Öğrenciler,  Atatürk’ün sevdiği şarkıları ve türküleri araştırıp   (ses ve görüntü kayıtları)   dinleti etkinlikleri düzenler. Bu eserlerden öğrencilerin ses sınırlarına uygun olanları seçilerek seslendirme çalışmaları yapılır.
     
 Açıklamalar: *Atatürk’ü Anma Haftası, belirli günlerde ve haftalarda seslendirilmelidir. 

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 10.hafta (18-22 Kasım 2013)
    
Ders saati: 1 
    
Kazanımlar: A.8. Müzik çalışmalarını sergilemeye istekli olur. 
    
Konular : *Dağarcık geliştirme çalışmaları. 
    
Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama. 
   
Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden dağarcıklarındaki şarkı, türkü, marş vb. eserlerden oluşan çalışmalarını, sınıf/okul içinde arkadaşlarıyla paylaşmalarına yönelik etkinlikler düzenlemeleri istenir.
    
 Açıklamalar: *Öğrenciler bu çalışmayı bireysel ya da toplulukla yapabilmeleri için uygun ortam hazırlanmalıdır.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 11.hafta (25-29 Kasım 2013)
     
Ders saati: 1 
     
Kazanımlar: A.8. Müzik çalışmalarını sergilemeye istekli olur. 
     
Konular : *24 Kasım Öğretmenler Günü. *Atatürk’ün Başöğretmenliği. 
     
Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden dağarcıklarındaki şarkı, türkü, marş vb. eserlerden oluşan çalışmalarını, sınıf/okul içinde arkadaşlarıyla paylaşmalarına yönelik etkinlikler düzenlemeleri istenir.
     
 Açıklamalar: *Öğrenciler bu çalışmayı bireysel ya da toplulukla yapabilmeleri için uygun ortam hazırlanmalıdır. *2.Değerlendirme. 

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 12.hafta (02-06 Aralık 2013): 
    
Ders saati: 1 
    
Kazanımlar: B.1. Dinlediği müzikleri türlerine göre ayırt eder. 
    
Konular : *Türk müziği dağarcığı. 
    
Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama. 
    
Etkinlik örnekleri : *Öğrencilere farklı müzik türlerine ait eserlerden (geleneksel Türk müziği, uluslararası sanat müziği, popüler müzik vb.) oluşan ses kayıtları dinletilir. 
    
 Açıklamalar: *Bu müziklerin hangi türe ait olabileceği hakkında fikir yürütmeleri beklenir. 

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 13.hafta (09-13 Aralık 2013)
    
Ders saati: 1 
    
Kazanımlar: B.1. Dinlediği müzikleri türlerine göre ayırt eder. 
    
Konular : *Türk müziği dağarcığı. 
    
Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama. 
   
Etkinlik örnekleri : *Öğrencilere farklı müzik türlerine ait eserlerden (geleneksel Türk müziği, uluslararası sanat müziği, popüler müzik vb.) oluşan ses kayıtları dinletilir.
     
Açıklamalar: *Bu müziklerin hangi türe ait olabileceği hakkında fikir yürütmeleri beklenir. 

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 14.hafta (16-20 Aralık 2013):  

Ders saati: 1

Kazanımlar: B.1. Dinlediği müzikleri türlerine göre ayırt eder.

Konular : *Türk müziği dağarcığı.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilere farklı müzik türlerine ait eserlerden (geleneksel Türk müziği, uluslararası sanat müziği, popüler müzik vb.) oluşan ses kayıtları dinletilir.

Açıklamalar: *Bu müziklerin hangi türe ait olabileceği hakkında fikir yürütmeleri beklenir.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 15.hafta (23-27 Aralık 2013):

Ders saati: 1

Kazanımlar: B.2. Uluslararası sanat müziğinin seçkin eserlerini dinlemekten zevk alır.

Konular : *Uluslararası sanat müziği dağarcığı.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Uluslararası sanat müziğinden dünyaca tanınan seçkin örnekler (konçerto, senfoni, opera, oratoryo, bale, süit, lied vb.) dinletilir. Öğretmen, dinleti sırasında eserlerin konusu ve hikâyesi ile ilgili bilgi verir.

Açıklamalar: *A. Vivaldi’nin “dört Mevsim Konçertosu”, A. A. Saygun’un “Yunus Emre Oratoryosu” örnek verilebilir. *Performans görevi notu.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 16.hafta (30Aralık-03Ocak 2013):

Ders saati: 1

Kazanımlar: B.2. Uluslararası sanat müziğinin seçkin eserlerini dinlemekten zevk alır.

Konular : *Uluslararası sanat müziği dağarcığı.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Uluslararası sanat müziğinden dünyaca tanınan seçkin örnekler (konçerto, senfoni, opera, oratoryo, bale, süit, lied vb.) dinletilir. Öğretmen, dinleti sırasında eserlerin konusu ve hikâyesi ile ilgili bilgi verir.

Açıklamalar: *A. Vivaldi’nin “dört Mevsim Konçertosu”, A. A. Saygun’un “Yunus Emre Oratoryosu” örnek verilebilir.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 17.hafta (06-10 Ocak 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: A.8. Müzik çalışmalarını sergilemeye istekli olur.

Konular : *Dağarcık geliştirme çalışmaları.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden dağarcıklarındaki şarkı, türkü, marş vb. eserlerden oluşan çalışmalarını, sınıf/okul içinde arkadaşlarıyla paylaşmalarına yönelik etkinlikler düzenlemeleri istenir.

Açıklamalar: *Öğrenciler bu çalışmayı bireysel ya da toplulukla yapabilmeleri için uygun ortam hazırlanmalıdır. *3. Değerlendirme.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 18.hafta (13-17 Ocak 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: E.4. Millî kültür ögelerimizi yansıtan, bu ögelerle ilgili müzikal unsurlar içeren törenleri tanımaya ve kutlamalara katılmaya istekli olur.

Konular : *Türk Halk Müziği örnekleri.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden, millî kültürümüzü yansıtan törenleri ve kutlamaları (kurtuluş günleri vb.) araştırmaları istenir. Bu araştırmayı sunmaya yönelik etkinlikler düzenlenir.

Açıklamalar: *Canlandırmayla ilgili ortam ve koşullar hazır bulundurulmalı, ilgili yöreye ait halk türkülerinden yararlanılır.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 1.dn. 19.hafta (20-24 Ocak 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: E.4. Millî kültür ögelerimizi yansıtan, bu ögelerle ilgili müzikal unsurlar içeren törenleri tanımaya ve kutlamalara katılmaya istekli olur. Çalgısı ve sesiyle müzikal etkinliklere katılmaya istekli olur.

Konular : *Türk Halk Müziği örnekleri. * Genel tekrar.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden, millî kültürümüzü yansıtan törenleri ve kutlamaları (kurtuluş günleri vb.) araştırmaları istenir. Bu araştırmayı sunmaya yönelik etkinlikler düzenlenir. * Dönem  içinde öğrenilen eserler seslendirilir.

Açıklamalar: *Canlandırmayla ilgili ortam ve koşullar hazır bulundurulmalı, ilgili yöreye ait halk türkülerinden yararlanılır. * Etkinlik için uygun ortam ve koşullar hazırlanmalıdır.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 1.hafta (10-14 Şubat 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: E.4. Millî kültür ögelerimizi yansıtan, bu ögelerle ilgili müzikal unsurlar içeren törenleri tanımaya ve kutlamalara katılmaya istekli olur.

Konular : *Türk Halk Müziği örnekleri. * Genel tekrar.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden, millî kültürümüzü yansıtan törenleri ve kutlamaları (kurtuluş günleri vb.) araştırmaları istenir. Bu araştırmayı sunmaya yönelik etkinlikler düzenlenir.

Açıklamalar: *Canlandırmayla ilgili ortam ve koşullar hazır bulundurulmalı, ilgili yöreye ait halk türkülerinden yararlanılır.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 2.hafta (17-21 Şubat 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: D.1. Güncel, popüler müziklerin gelişim sürecini açıklar.

Konular : *Popüler müzik türleri.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden 19.yüzyılın sonlarında doğup günümüze kadar gelen güncel, popüler müzik türlerini araştırıp poster, fotoğraf, resim, afiş, dergi, ses ve görüntü kayıtlarıyla sunum yapmaları istenir.

Açıklamalar: *Blues, Jazz, Rock&Roll, gibi popüler müzik türleri ile bu türlerin ünlü müzis-yenleri tanıtılmalıdır.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 3.hafta (24-28 Şubat 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: D.2. Ülkemizdeki güncel, popüler müziğin gelişim süreci içinde, farklı dönemlere ait bestecilere, yorumculara ve eserlerine örnekler verir.

Konular : *Ülkemizdeki güncel müzik türleri.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Ülkemizde 1960’lı yıllardan tango ile başlayıp günümüze kadar gelen güncel, popüler müziğin gelişim süreci öğrenciler tarafından araştırılıp, bestecileri, yorumcuları ve eserleri ile ilgili poster, fotoğraf, resim, afiş, dergi, ses ve görüntü kayıtlarıyla sunum yapmaları istenir.

Açıklamalar: *F. Ebcioğlu, Moğollar, E. Büyükburç, E. Koray, C. Karaca, F. Kızılok, B. Manço, Nilüfer, S. Aksu, MFÖ., A. Pekkan, O. Gencebay vb.ile ilgili bilgi verilmelidir.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 4.hafta (03-07 Mart 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: D.3. Türk müziği tarihi Cumhuriyet Dönemi bestecilerini, eserlerini ve bestecilerin Türk müziğine katkılarını yorumlar.

Konular : *Türk müziği tarihi.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden, Türk müziği tarihi Cumhuriyet Dönemi bestecileri ile ilgili araştırma yaparak (biyografileri, fotoğrafları, resimleri vb. materyaller) ülkemiz müziğine katkılarını sınıfta paylaşmaları istenir. Öğrencilerin bu dönem bestecilerimizin eserlerinden arşiv oluşturması istenir.

Açıklamalar: *Türk Beşleri, E Zeki Ün, O Zeki Üngör, F Tüzün, H B Yönetken, M Sun, S Egüz vb. hakkında bilgi verilmelidir.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 5.hafta (10-14 Mart 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: D.5. Dünyanın değişik bölgelerindeki halk müziği çalgılarını Türk müziği çalgılarıyla ilişkilendirir.

Konular : *İstiklal Marşımızın kabulu. *Müziğimizin dünyanın diğer bölge müzikleriyle benzerlikleri.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden gruplara ayrılarak dünyanın değişik bölgelerinde kullanılan etnik çalgıları  araştırıp sunum yapmaları   ve  Türk  müziği   çalgılarıyla   benzerliklerini (tulum-gayda, lavta-ud vb.) ilişkilendirmeleri istenir.

Açıklamalar: *Bu çalgıların fotoğraflarından, resimlerinden, ses ve görüntü kayıtlarından yaralanılmalıdır. *1.Değerlendirme.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 6.hafta (17-21 Mart 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: *Vatan Millet Sevgisinin işlendiği türkü ve marşları söylemeye istekli olur.

Konular : *Çanakkale Zaferi.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Yurt sevgisi,   millî birlik,   bayrak sevgisi,   Kurtuluş Savaşı ve hürriyet konularını içeren türkü ve marşlar seçilir.

Açıklamalar: *Öğrenilen eserler gürlük ve anlatım terimlerine uygun olarak söyletilmelidir.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 7.hafta (24-28 Mart 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: D.5. Dünyanın değişik bölgelerindeki halk müziği çalgılarını Türk müziği çalgılarıyla ilişkilendirir.

Konular : *Müziğimizin dünyanın diğer bölge müzikleriyle benzerlikleri.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden gruplara ayrılarak dünyanın değişik bölgelerinde kullanılan etnik çalgıları  araştırıp sunum yapmaları   ve  Türk  müziği   çalgılarıyla   benzerliklerini (tulum-gayda, lavta-ud vb.) ilişkilendirmeleri istenir.

Açıklamalar: *Bu çalgıların fotoğraflarından, resimlerinden, ses ve görüntü kayıtlarından yaralanılmalıdır.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 8.hafta (31 Mart-04 Nisan 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: D.6. Ülkemizdeki uluslararası sanat müziği yorumcularına örnekler verir.

Konular : *Tanınmış uluslararası sanat müziği yorumcularımız.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden ülkemizdeki uluslararası sanat müziği yorumcularının biyografileri, konserleri, posterleri, fotoğrafları, ses ve görüntü kayıtlarına ait dokümanları araştırarak elde ettikleri bilgileri arkadaşlarıyla paylaşmaları istenir.

Açıklamalar: *İdil BİRET, Suna KAN, Fazıl SAY, Cihat AŞKIN, Leyla GENCER, Ayhan BARAN, Suna KORAT hakkında bilgi verilmeli.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 9.hafta (07-11 Nisan 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: D.6. Ülkemizdeki uluslararası sanat müziği yorumcularına örnekler verir.

Konular : *Tanınmış uluslararası sanat müziği yorumcularımız.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden ülkemizdeki uluslararası sanat müziği yorumcularının biyografileri, konserleri, posterleri, fotoğrafları, ses ve görüntü kayıtlarına ait dokümanları araştırarak elde ettikleri bilgileri arkadaşlarıyla paylaşmaları istenir.

Açıklamalar: *İdil BİRET, Suna KAN, Fazıl SAY, Cihat AŞKIN, Leyla GENCER, Ayhan BARAN, Suna KORAT hakkında bilgi verilmeli.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 10.hafta (14-18 Nisan 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: D.7. Dünyaca ünlü orkestra şefleri ve çalışmaları ile ilgili örnekler sergiler.

Konular : *Tanınmış orkestra şefleri.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden dünyaca tanınmış Türk ve yabancı orkestra şeflerinin   (G  AYKAL,   H ŞİMŞEK, R  GÖKMEN,   Y   KARA,   C MANSUR, H Von  KARAJAN,  Leonard  BERNSTEIN, Zubin MEHTA vb.) biyografilerini araştırmaları ve bu orkestra şeflerinin yönettiği orkestraların görüntü ve ses kayıtları ile sunum yapmaları istenir.

Açıklamalar: *Konser, fotoğraf, ses, görüntü kayıtlarından ve posterlerden, yararlanılmalıdır. *2.Değerlendirme.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 11.hafta (21-25 Nisan 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: D.4. Türk halk müziğinin genel özelliklerini açıklar.

Konular : *23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. *Türk halk müziği biçimleri.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden, Türk halk müziğinin kaynakları, işlediği konular,   yapısı   (uzun hava,   kırık hava)   ve çalgıları ile ilgili araştırma yapmaları,   elde ettikleri bulgularla sunum yapmaları istenir.

Açıklamalar: *Koşulların uygun olması durumunda mahalli sanatçılardan yararlanılabilir.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 12.hafta (28 Nisan-02 Mayıs 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: E.1. Çok sesli ritim eşliği oluşturur.

Konular : *Ritim eşliği oluşturma çalışmaları.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden bildikleri ritim kalıplarından yararlanarak üç partili farklı ritim yazmaları istenir. Sınıf üçe bölünerek yazılan ritimler gruplara dağıtılır. Her parti değişik ritim çalgılarıyla ayrı ayrı ve birlikte çalınır.

Açıklamalar: *Öğrencilerden derste kullanacakları ritim çalgılarını getirmeleri istenir.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 13.hafta (05-09 Mayıs 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: E.2. Basit, bileşik ve aksak ölçülerde ezgi oluşturur.

Konular : *Ezgi oluşturma çalışmaları.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden bildikleri ritim kalıplarını kullanarak, basit, bileşik ve aksak ölçülerden birini seçmeleri ve seçtikleri ölçü sayısına göre ezgi yazmaları istenir. Yazdıkları ezgileri seslendirmeye yönelik etkinlikler düzenlenir.

Açıklamalar: *Öğretmen kullanılacak ses aralıklarını ve ritim kalıplarını sınırlamalıdır.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 14.hafta (12-16 Mayıs 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: D.6. Millî bilinç kazandıran marşları tanır.

Konular : *19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. *Atatürk’ün görüşleri doğrultusunda sağlanan gelişmeler.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Yurt sevgisi,   millî birlik,   bayrak sevgisi,   Atatürk sevgisi,  Kurtuluş Savaşı ve hürriyet konularını içeren marşlar seçilir.

Açıklamalar: *Öğrenilen marşlar sesin kullanım tekniği, hız, gürlük ve anlatım terimlerine uygun olarak söyletilmelidir. *Performans görevi notu.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 15.hafta (21-23 Mayıs 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: E.2. Basit, bileşik ve aksak ölçülerde ezgi oluşturur.

Konular : *Ezgi oluşturma çalışmaları.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğrencilerden bildikleri ritim kalıplarını kullanarak, basit, bileşik ve aksak ölçülerden birini seçmeleri ve seçtikleri ölçü sayısına göre ezgi yazmaları istenir. Yazdıkları ezgileri seslendirmeye yönelik etkinlikler düzenlenir.

Açıklamalar: *Öğretmen kullanılacak ses aralıklarını ve ritim kalıplarını sınırlamalıdır. *3.Değerlendirme.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 16.hafta (26-30 Mayıs 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: E.3. Bir müzik türüne göre çalgı topluluğu ya da koro yönetir.

Konular : *Topluluk yönetme çalışmaları.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğretmen, hazırladığı görüntü kayıtlarından yararlanarak öğrencilerin şef hareketlerini izlemelerini sağlar. Öğrenciler, hazırladıkları bir eseri arkadaşlarına söyleterek/çaldırarak grubu yönetme çalışmaları yaparlar.

Açıklamalar: *Yönetme çalışmaları sınıftaki seslendirmelerle sınırlandırılmalıdır. *Performans görevi notu.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 17.hafta (02-06 Haziran 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: E.3. Bir müzik türüne göre çalgı topluluğu ya da koro yönetir.

Konular : *Topluluk yönetme çalışmaları.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Öğretmen, hazırladığı görüntü kayıtlarından yararlanarak öğrencilerin şef hareketlerini izlemelerini sağlar. Öğrenciler, hazırladıkları bir eseri arkadaşlarına söyleterek/çaldırarak grubu yönetme çalışmaları yaparlar.

Açıklamalar: *Yönetme çalışmaları sınıftaki seslendirmelerle sınırlandırılmalıdır.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 

Günlük Plan- 12.sınıf 2.dn. 18.hafta (09-13 Haziran 2014):

Ders saati: 1

Kazanımlar: Çalgısı ve sesiyle müzikal etkinliklere katılmaya istekli olur.

Konular : *Genel tekrar.

Öğrenme, öğrt. Yönt. Vetekn. : *Anlatım. *Soru-cevap. *Uygulama.

Etkinlik örnekleri : *Ders yılı içinde öğrenilen eserler seslendirilir.

 Açıklamalar: *Etkinlik için uygun ortam ve koşullar hazırlanmalı.

Öğrenme öğretme süreci :

Değerlendirme : * ?

Sonuç : [ ] Konu işlendi. 

====BAŞADÖN==================================== 


=============================================
Copyright © 2014 Melahat YILMAZ, TURKEY. All rights reserved. 
=============================================

 







Bu web sitesi ücretsiz olarak Bedava-Sitem.com ile oluşturulmuştur. Siz de kendi web sitenizi kurmak ister misiniz?
Ücretsiz kaydol